BankID bude brzy nejpoužívanějším způsobem zaručené identifikace na internetu

Jak se identifikujete na internetu? Pro 27,7 % zástupců českých firem je tato otázka nepochopitelná. Podobný počet lidí uvádí, že používá MojeID. Nejvíce, téměř třetina z 1050 respondentů, už uvedla možnost přes tzv. Bankovní identitu (BankID).

Vypadá to, že by se Bankovní identita mohla stát zásadním přelomem v přístupu lidí ke službám eGovernmentu. Ačkoliv ji několik bank nabízí až od letošního roku, v průzkumu výzkumné společnosti Instant Research pro Software602 se už nyní stala hlavním deklarovaným způsobem identifikace zástupců firem na internetu. Vysoké procento odpovědí je však potřeba přičíst i výrazné pozornosti, které se tomuto způsobu dostává v médiích i komunikace velkých bank s klienty.

Nově se lze díky BankID identifikovat i při elektronickém podepisování smluv vytvořených v aplikaci Sofa, již nabízí Software602.

Bankovní identitou se podle aktuálního průzkumu Instant Research identifikuje na internetu téměř 33 % českých firem a organizací, nejvíce pak v oblastech kultury (50 %), výroby (38 %) a veřejné správy (37 %). Nejčastěji ji používají velké společnosti nad 250 zaměstnanců (37 %) a podle regionů v Královéhradeckém kraji (42 %), Středočeském kraji (38 %) a v Praze (38 %). Naopak nejméně je BankID využívané u firem ve Zlínském kraji (20 %) a v Libereckém kraji (22 %).

„Výsledky jsou částí obsáhlého průzkumu, jak firmy umí využívat výhod digitálního světa. Věříme, že díky marketingu bank se také sníží počet těch, kteří důvěryhodnou identifikaci na internetu zatím vůbec neřeší. A stejně tak lze věřit tomu, že bude BankID zlomem v přístupu a využívání aplikací eGovernmentu,“ říká Jan Frk, zástupce ředitele divize eGovernment ve společnosti Software602.

Graf výše ukazuje všechny odpovědi respondentů, kteří odpovídali na otázku: jakým způsobem se na internetu identifikujete. Otázka byla součástí obsáhlého průzkumu, který zkoumal, jak firmy využívají výhod digitálního světa. Proběhl v červenci a srpnu 2021 a zúčastnilo se ho 1050 respondentů.

Jednoduchá identifikace při podepisování smluv vytvořených v Sofa

BankID mohou nově využívat obchodní partneři uživatelů aplikace Sofa pro elektronický oběh, schvalování, podepisování a archivaci dokumentů, již vyvinula společnost Software602. Díky BankID se totiž mohou třetí strany, které nemají přístup do Sofa, elektronicky identifikovat a následně podepsat smlouvu nebo jiný dokument vytvořený právě v Sofa.

„Zadavatel smlouvy má možnost vytvořit v aplikaci Sofa například smlouvu o pronájmu prostor. Zadá všechny podepisující smluvní strany. Interní podepisovatelé podepíší smlouvu svým přiřazeným certifikátem v aplikaci Sofa. Smluvní protistrana však aplikaci Sofa nemá. A právě díky integraci BankID je možné zadat smluvní protistranu a vyžádat si od ní úkon elektronického podpisu s bezpečným a jednoznačným ověřením identity pomocí BankID,“ popisuje Michal Vejvoda, Business Development ve společnosti Software602.

Aplikace Sofa je vlajkovou lodí produktového portfolia Software602. Umožňuje rychlou digitalizaci procesů a nabízí možnost skutečně digitalizovat firmu nebo organizaci, kdy právě elektronický podpis je základním stavebním kamenem bezpapírového fungování.

Zdroj: Software602

Evropské podniky urychlují investice do technologií, udržitelnosti a svých pracovních sil
5. 1. 2022
Firmy v době covidu nakupovaly IT vybavení zbrkle. Nyní často musí nakupovat znovu
2. 6. 2022
Kybernetická kriminalita všedního dne a jak se jí bránit
3. 3. 2022