Ve větších městech chybí startovací byty. Mladí nemají moc šancí na vlastní bydlení

Stavební pozemky ve větších městech jsou tak drahé, že znemožňují výstavbu levných startovacích bytů pro mladé lidi. Většině z nich tak nezbývá jiná možnost, než platit stále dražší nájmy. Vlastní bydlení je pro lidi s nižším příjmem nedostižné – cenami i podmínkami pro získání hypoték.

Ceny stavebních pozemků stále rostou. Zejména v Praze a Brně, ale i v dalších větších městech. Ostatně na tuto skutečnost jen v posledních několika dnech upozornili analytici společností BH Securities a M&M Reality Holding i provozovatel serveru CenovaMapa.org. A připojili i vysvětlení, co tato skutečnost znamená: Ceny pozemků stále více ovlivňují ceny novostaveb.

Mladí jsou téměř bez šance

Náklady na pořízení vlastního bydlení trvale rostou a v kombinaci se zpřísňováním podmínek pro získání hypotéky znamenají jediné: Pořídit vlastní byt či dům si mohou dovolit pouze lidé s vyššími příjmy. Řešením však nejsou ani nájemní byty. Rostou totiž i nájmy. A to až tak, že podle zprávy finanční skupiny Wüstenrot ve většině krajských měst vyjde levněji splátka hypotéky. Výjimkou jsou pouze Praha, Brno a také Plzeň.

Čtěte na Realiťáci-sobě.cz

Tempo růstu nájemného loni ve velkých městech většinou zpomalilo
6. 1. 2020
Končí rok, ve kterém ceny bydlení znovu vzrostly
30. 12. 2019
Průměrná sazba hypotéčního úvěru se v listopadu mírně zvedla na 2,56 %, p. a.
14. 12. 2019