Ve větších městech chybí startovací byty. Mladí nemají moc šancí na vlastní bydlení

Stavební pozemky ve větších městech jsou tak drahé, že znemožňují výstavbu levných startovacích bytů pro mladé lidi. Většině z nich tak nezbývá jiná možnost, než platit stále dražší nájmy. Vlastní bydlení je pro lidi s nižším příjmem nedostižné – cenami i podmínkami pro získání hypoték.

Ceny stavebních pozemků stále rostou. Zejména v Praze a Brně, ale i v dalších větších městech. Ostatně na tuto skutečnost jen v posledních několika dnech upozornili analytici společností BH Securities a M&M Reality Holding i provozovatel serveru CenovaMapa.org. A připojili i vysvětlení, co tato skutečnost znamená: Ceny pozemků stále více ovlivňují ceny novostaveb.

Mladí jsou téměř bez šance

Náklady na pořízení vlastního bydlení trvale rostou a v kombinaci se zpřísňováním podmínek pro získání hypotéky znamenají jediné: Pořídit vlastní byt či dům si mohou dovolit pouze lidé s vyššími příjmy. Řešením však nejsou ani nájemní byty. Rostou totiž i nájmy. A to až tak, že podle zprávy finanční skupiny Wüstenrot ve většině krajských měst vyjde levněji splátka hypotéky. Výjimkou jsou pouze Praha, Brno a také Plzeň.

Čtěte na Realiťáci-sobě.cz

Stane se masivní GDPR pokuta udělená v Německu varováním pro realitní kanceláře?
2. 12. 2019
Realitní zákon změní trh. Podle některých pomůže hlavně větším makléřským společnostem
25. 11. 2019
Končí rok, ve kterém ceny bydlení znovu vzrostly
30. 12. 2019