Ceny bydlení rostou v Česku velmi rychle. Příčinou je přebytek poptávky

Ceny nemovitostí rostou v tuzemsku velmi rychle. Rychleji, než ve většině států v Evropě i ve světě. Podle evropského statistického úřadu Eurostat se Česko s meziročním růstem 8,7 % řadí na 6. místo v Evropě. Ve světovém žebříčku, který sestavuje společnost Knight Frank, se ČR zařadila dokonce na místo třetí s růstem o 9,4 %. Jaké jsou důvody takto rychlého růstu?

Podle Milana Ročka, provozovatele serveru CenovaMapa.org, je hlavní příčinou trvalý pokles počtu nabízených nemovitostí a s tím související převaha poptávky nad nabídkou. Počet nabízených nemovitostí přitom podle Ročka, který odpovídal na otázky serveru Seznam Zprávy, klesá už několik let. A naděje na změnu je minimální.

Dalším problémem je podle Milana Ročka, že se málo staví. A opomenout nelze ani silný vliv dění ve dvou největších tuzemských městech – Praze a Brně. Zejména první jmenované tvoří více než 60 procent trhu. Ceny v Praze ovlivňuje i skutečnost, že se hlavní město řadí mezi nejbohatší evropské regiony.

Ceny rostou v celé zemi

Ceny nemovitostí v jednotlivých regionech samozřejmě musí odpovídat reálným možnostem. I tady však prodávající očekávají vyšší ceny. Podle Ročka tak mezi jednotlivými regiony, resp. městy existují velké rozdíly.

Čtěte na Realiťáci-sobě.cz

Nemovitostní fondy jako alternativa investičních bytů?
16. 12. 2019
Starší byty i nájmy meziročně vzrostly
6. 5. 2020
Realitní zákon změní trh. Podle některých pomůže hlavně větším makléřským společnostem
25. 11. 2019