Realitní zákon změní trh. Podle některých pomůže hlavně větším makléřským společnostem

Přesto, že konference FINfest EFPA spojená s 5. odbornou realitní konferencí pod společným názvem Evoluce 2020 nabídla v realitní sekci množství zajímavých a přínosných přednášek, workshopů a především panelových diskusí, celému dni bezesporu kralovalo jediné téma: Zákon o realitním zprostředkování. A přestože někteří diskutující snahu o regulaci trhu kritizovali, nakonec se všichni shodli, že zákon může trh kultivovat.

Zákon o realitním zprostředkování schválili poslanci ve třetím čtení 8. listopadu 2019. I když tato norma ještě musí získat souhlas senátorů a následně i podpis prezidenta, je téměř jisté, že se český realitní trh příští rok dočká regulace. Otázka, zda ji potřebuje nebo ne, tak fakticky ztratila význam. I tak v diskusích několikrát zaznělo, že regulace není zcela na místě. Ovšem s dodatkem, že zákon může trh kultivovat.

Inspirace “na západě”

Při přípravě zákona se Ministerstvo pro místní rozvoj inspirovalo na trzích, které dobře fungují a svou velikostí a strukturou odpovídají domácímu trhu. Je proto logické, že se významným vzorem stalo Rakousko, které ostatně v panelové diskusi několikrát připomněl i náměstek ministryně pro místní rozvoj David Koppitz. Snaha inspirovat se tam, kde regulace už funguje a trh realit neskomírá nebo netrpí jinými problémy, je logická. Otázkou je, nakolik se podaří pravidla prosadit.

Čtěte na Realiťáci-sobě.cz

Komerční banka chce podporovat developerský crowdfunding
14. 7. 2020
Průměrná sazba hypotéčního úvěru se v listopadu mírně zvedla na 2,56 %, p. a.
14. 12. 2019
Nemovitostní fondy jako alternativa investičních bytů?
16. 12. 2019